Meet the team

Senior Leadership Team

 SLT group image for website sept 2020

 

 

Middle Leadership Team

Karlie Jewell-Bolton - (Explorers Department)

 

Jade Rawlins - (Investigators Department)

 

Emily Thompson - (Adventurers Department)

 

Wendy Arnfield - (Towards Independence Department)

 

Helen Fone - (Teaching & Learning)

 

 

 

Senior Family Support Worker

Helen Bowers

 

 

 

Teachers

Ben Harris

 

Bronwen Moses

 

Claire Starling - (Sensory Pathway Champion)

 

Dawn Watson-Goode

 

Isobel Jellyman

 

Jo Baker

 

Joy Ward

 

Steve Baker

 

 

 

Higher Level Teaching Assistants

Nicola Purkis - Forest School

 

Jemma Thacker - Nursery Coordinator  

 

 

 

Teaching Assistants

Angela Merriman

 

Annie Nicholson

 

Carol Bonfield

 

Claire Potts

 

Debbie Springer

 

Dorota Furmaniak

 

Emily Beck

 

Emily Carwithen

 

Emma Clarke

 

Hayley Dyson

 

Hilary Cory

 

Isra Ikhlaq

 

Jo Nadin

 

Joy Haines

 

Kirsty Wood

 

Laura Wilkins

 

Lindsey Waldon

 

Liz Willis

 

Louise Collett

 

Maria Pallett

 

Max Harris

 

Mel Miller

 

Melissa Francis

 

Nettie Barratt

 

Nicky Goodhead

 

Paul Gorse

 

Rachel Harris

 

Rachel Hutchinson

 

Rebecca Sabell

 

Sarah Armstrong

 

Sarah Marriot 

 

Sarah Wootton

 

Sassi Ward

 

Sharon Jenkins

 

Stacey Watts

 

Stacey White

 

Stephanie Miles

 

Tania Begley

 

Theresa Dean

 

Zoe Blood

 

 

 

Administration Team

Elaine Fearn – Finance Officer

 

Faye Pitchford – Administration Officer

 

Michelle Rowberry - IT Technician

 

Paula Harley – HR Officer

 

 

 

Health and Welfare Support Assistants

Rebecca Nolan - Team Leader

 

Aby Seymour

 

Deb Smith

 

Ellie Bradbury

 

Helen Fisher

 

Jacqueline Brunton

 

Rachel Joyce

 

Tara Woodcroft

 

 

 

Personal Care Workers & Ancillary Assistants

Agnieszka Czekaj

 

Clare Whillock

 

Evelyn Bryan

 

Isobel Sleep

 

Joanne Turland

 

Julie Thomas

 

Karen Leak

 

Kelly Wyatt

 

Lisa Binns

 

Louise Craddock

 

Sara Baker

 

Sharon Lowe

 

Sue Quemby

 

Susan Davis

 

Thomas Nugent

 

 

 

The Sleepover Club

Kim Thomas – Residential Head of Care

 

Yvonne Yearsley – Residential Deputy Head of Care

 

Dawn Williamson – Senior Residential Support Worker

 

Andrea Mottershead

 

Anne Jones

 

Darren Smith

 

David Hurst - Assistant Catering Coordinator

 

Emma Collins

 

Gaynor Launchbury

 

Jade Drew

 

Karen McKerrell

 

Natalie Horne

 

Sarah Carter

 

Susan Daniels

 

Tracey Sheasby

 

 

 

Special School Nursing Team

Pam Simpkin - NHS Special School Nurse Team Leader

 

Emma Bennett - NHS Senior Special School Nurse

 

Nicola Ball - NHS Special School Nurse

 

Sam Adderley - NHS Special School Nurse 

 

Therapy Team

Cath Burland - NHS Senior Physiotherapist

 

Charlotte Crawley - NHS Physiotherapist

 

Alexandra Webster - NHS Advanced Paediatric Physiotherapist

 

Sarah Mann - NHS Physiotherapist Technical Instructor

 

Sarah Smith - NHS Physiotherapist Technical Instructor

 

Lexy Osbourne - Children's Choice Therapy Occupational Therapist

 

Mark Allcock - NHS Speech and Language Therapist

 

Wendy Tinson - NHS Speech and Language Therapist

 

Louise Braybrook - Staffordshire County Council Visual Impairment Teacher

 

Wendy Field - Staffordshire County Council Visual Impairment Teacher

 

Paula Powell - Staffordshire County Council Visual Impairment Teacher

 

 

 

Premises

Owen Ensor - Caretaker

 

Ian Reeves - Community Duty Officer 

 

Phil Barratt - Janitor/Driver

 

Sally Aitken - Ancillary / Housekeeping

 

 

 

Catering

Catering Academy:

 

David Hurst - Assistant Catering Co-ordinator

 

 

 

Cleaning Team

Prime Cleaning Team:

 

Diane Shannon

 

Hannah Tebbutt

 

Julie Kingshott

 

Meg Booth

 

 

 

Saxon Hill Craft Barn

Wes Morris - Director

 

Angela Merriman - Shop Coordinator